Transformatory olejowe są urządzeniami, które służą do przenoszenia energii elektrycznej z jednego obwodu elektrycznego do drugiego, zachowując a przy tym pierwotną częstotliwość prądu. Stworzone są one z dwóch (albo wręcz większej ilości) cewek, nazywanych uzwojeniami, które są nawinięte na wspólny rdzeń magnetyczny. Między uzwojeniami nie posiada połączenia elektrycznego, a energia jest przekazywana przez pole magnetyczne. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest przekazywanie i dystrybucja energii elektrycznej z jednofazowych albo trójfazowych sieci rozdzielczych wysokiego napięcia do sieci rozdzielczych niskiego napięcia. Bardzo często są one stosowane do zasilania nieznacznych urządzeń przemysłowych, na obszarach oddalonych od dużych miast.
Najlepsze transformatory olejowe mają konstrukcję hermetyzowaną, z poduszką powietrzną nad olejem. Dzięki temu bardzo ograniczona, a właściwie w całości wyeliminowana jest możliwość przeniknięcia wilgoci do wnętrza transformatora. Jeżeli zamawiamy taki transformator bezpośrednio i producenta, to należy dowiedzieć się, jakim sprawdzeniu i procesom był poddawany, żeby mieć gwarancję w jaki sposób najdłuższej bezawaryjnej eksploatacji. Bardzo efektywne jest poddanie ich procesom próżniowym oraz dodatkowo przeprowadzenie prób udarowych napięciem piorunowym.
Istotnym jest, aby nawet w trakcie eksploatacji nie zapominać o regularnym testom stanu urządzeń. Transformatory olejowe powinny być poddawane przeglądom średnio raz na dwanaście miesięcy. Powinny być one zlecone wyspecjalizowanym firmom i obejmować takie czynności, jak sprawdzenie stanu zewnętrznego transformatora, oczyszczenie uzwojeń, wyczyszczenie wszystkich izolatorów i powierzchni izolujących, sprawdzenie działania układu kontroli temperatury, wykonanie przeróżnego rodzaju pomiarów (rezystancji izolacji, uzwojeń transformatora, uziemienia transformatora) oraz dodatkowo koniecznie sprawdzenie wskazań olejowskazów. Częstotliwość przeglądów powinna ulec narastaniu, jeśli urządzenia pracują w środowiskach silnie zanieczyszczonych dymami przemysłowymi albo kiedy poddawane są one drganiom.
Transformatory olejowe
Posted by Unknown | 01:45 |
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
0 komentarze:
Prześlij komentarz